5 sposobów wykorzystania olejków eterycznych

Ze wszystkich pięciu zmysłów zapach jest chyba najważniejszy. Nieprzyjemne zapachy mogą powodować depresję. Wręcz przeciwnie, odpowiednie aromaty są w stanie wyleczyć choroby i dodać wigoru.

1. Kąpiel

Aromatyczna kąpiel to doskonały sposób na odprężenie po ciężkim dniu. Olejek kayaput, geranium i lawenda doskonale łagodzą stres. Jeszcze lepiej działają specjalnie dobrane mieszanki olejków aromatycznych. Do jednej kąpieli wystarczy 3-7 kropli preparatu, które wcześniej rozpuszczamy w soli lub mleku.

2. Masaż

Eksperci twierdzą, że masaż olejkami eterycznymi staje się tysiąc razy przyjemniejszy. W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, masażysta użyje albo olejku aktywującego metabolizm (limonka, grejpfrut), albo uspokajającego (ylang-ylang, paczula). Olejki eteryczne nigdy nie są nakładane na skórę w czystej postaci. Do masażu są one wcześniej rozpuszczane w „bazie”. Do ciała najczęściej używa się olejku migdałowego lub morelowego jako bazy, a do twarzy — jojoba lub awokado.

3. Wdychanie

Wdychanie olejkami eterycznymi jest doskonałym lekarstwem na ARVI i zapalenie oskrzeli. Trawa cytrynowa, palmarosa, drzewo herbaciane i cedr są zdolne do zabijania bakterii i wirusów powodujących zapalenie dróg oddechowych. Jednak osoby z astmą i poważnymi chorobami płuc mogą wdychać tylko za zgodą lekarza.

4. Kompresy

Aromatyczne kompresy z czerwonej pomarańczy mogą zwalczać cellulit i nadmiar tłuszczu w problematycznych miejscach, a kompresy z olejkiem goździkowym pomagają złagodzić ból stawów i pleców.

5. Lampa zapachowa

Do miski lampy zapachowej wlewa się wodę i dodaje kilka kropli olejku eterycznego. Następnie podpala się świecę, która podgrzewa wodę i poprawia parowanie olejków aromatycznych. Do pokoju o powierzchni 20 mkw. zwykle wymaga 5-6 kropli olejku eterycznego. Należy jednak uważać, aby nie pozostawiać włączonej lampy dłużej niż dwie godziny, aby uniknąć przedawkowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
27 − 23 =