Gjemia e mbytur Fatos Kongoli

ISBN:

Published: 2015

286 pages


Description

Gjemia e mbytur  by  Fatos Kongoli

Gjemia e mbytur by Fatos Kongoli
2015 | | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, RTF | 286 pages | ISBN: | 9.30 Mb

Në një vilë periferike të kryeqytetit, në natën e Krishtlindjes 2014, bien aksidentalisht në kurthin e policisë tre persona: një gazetar investigativ dhe dy të moshuar të çuditshëm, rreth të shtatëdhjetave, njëri ish-hetues i sigurimit të shtetit,MoreNë një vilë periferike të kryeqytetit, në natën e Krishtlindjes 2014, bien aksidentalisht në kurthin e policisë tre persona: një gazetar investigativ dhe dy të moshuar të çuditshëm, rreth të shtatëdhjetave, njëri ish-hetues i sigurimit të shtetit, tjetri ish-operativ. Ç’kërkojnë këta personazhe të vila në fjalë natën e Krishtlindjes?

Për ç’arsye ndodhen atje të pranishme edhe forcat e rendit, që e mbajnë vilën nën vëzhgim prej kohësh?Protagonistët e librit vihen në lëvizje nga përhapja e një legjende. Sipas saj, personalitete të larta të shtetit e pushtetit kanë marrë letra anonime kërcënuese.

I saktë apo i rremë ky lajm, ish-hetuesi dhe ish-operativi e kanë marrë me të vërtetë nga një letër të tillë, me verdiktin e denimit të tyre me vdekje. Ku e ka burimin legjenda dhe kush të jetë autor i letrave?Një rrëfim i përkryer romanesk i Kongolit ku ndërthuren realja me irealen, e djeshmja me të sotmen, në një lojë ku shfaqen hije të së kaluarës në kërkim të kujtesës së humbur dhe jetëve të vjedhura. Por këto janë të pakthyeshme, të pakompensueshme.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Gjemia e mbytur":


gim-chocen.pl

©2009-2015 | DMCA | Contact us