Jak zadbać o zdrowie włosów zimą: odpowiednio umyj i wysusz

Ciepłe czapki, gorące mieszkania i biura, zamarznięte ulice, brak słońca i witamin — to wszystko czeka na nasze włosy od grudnia do marca. W tym artykule zebraliśmy wskazówki, jak pomóc Twoim włosom przetrwać długą rosyjską zimę i jednocześnie zachować zdrowie i piękny wygląd.

Umyj włosy, gdy tylko się zabrudzą

Czy zauważyłeś, że wraz z nadejściem chłodów głowa zaczyna się szybciej brudzić? Kapelusze i suche powietrze uszkadzają cienką i delikatną skórę głowy. Dlatego zimą gruczoły łojowe układają się „w całości”.

Lepiej nie chodzić z brudną głową zimą — zrogowaciałe komórki skóry przylegające do tłustej wydzieliny przeszkadzają w oddychaniu korzeni, powodują wysuszenie i łamliwość włosów oraz uniemożliwiają ich normalny wzrost. Dlatego nawet jeśli wczoraj umyłeś włosy, a Twoja głowa jest tłusta w dotyku, powinieneś ponownie wziąć prysznic.

Wybór „zimowego” szamponu i odżywki

Zimą tęsknimy za słońcem. Brak światła UV prowadzi do spadku syntezy witaminy D, która odpowiada za porost włosów i odnowę powierzchniowej warstwy skóry głowy. Dlatego w zimnych porach na łupież cierpią nawet ci, którzy latem nie mieli takich problemów.

Jeśli masz szczęście i nie masz łupieżu, nie musisz zmieniać szamponu. Ale dla większości ludzi w sezonie zimowym sensowne jest stosowanie specjalnych szamponów ze składnikiem przeciwgrzybiczym. Pamiętaj jednak, że takie środki są traktowane jak narkotyki. Aby szampon leczniczy naprawdę pomógł, musisz uważnie przeczytać instrukcje i dokładnie ich przestrzegać.

Z reguły szampony przeciwłupieżowe nakłada się na już umyte włosy, trzyma na 5-10 minut, a następnie dokładnie zmywa. W takim przypadku należy myć włosy „zgodnie z harmonogramem” określonym w instrukcji danego szamponu.

A jednak kilka słów o balsamie-odżywce. Nawet jeśli normalnie nie stosujesz tego produktu do pielęgnacji skóry, warto rozważyć zakup zimą. Balsam neutralizuje działanie szamponu — zamyka łuski włosów rozluźnione podczas mycia. Dlatego jeśli nie chcesz, aby Twoje włosy marszczyły się i elektryzowały, kup specjalną odżywkę wygładzającą.

Umyj mi głowę

Aby regularne mycie nie uszkodziło włosów, należy je odpowiednio myć. Po pierwsze, woda powinna być ciepła, a nie gorąca — około 35 stopni, nie więcej. Po drugie, należy spienić głowę delikatnymi ruchami masującymi, starając się nie pocierać zbyt mocno włosów o siebie.

Szczególnie ostrożnie spłucz szampon. Piana nie powinna pozostać nie tylko na włosach, ale także na skórze głowy. Po spłukaniu piany delikatnie osusz włosy ręcznikiem. Zdecydowanie nie warto ich pocierać ani ściskać na siłę — ani zimą, ani latem.

Suszenie włosów zgodnie z nauką

Gorąca suszarka do włosów jest szkodliwa dla włosów. Jeśli się nie spieszysz, poświęć trochę więcej czasu, ale pozwól głowie wyschnąć w jej naturalnej temperaturze.

Jeśli strzyżenie lub rytm życia nie pozwala ominąć suszarki, wysusz włosy tak dokładnie, jak to możliwe. Najpierw użyj specjalnego sprzętu ochrony termicznej. Po drugie, dobrze trzymaj suszarkę: odległość od fryzury powinna wynosić co najmniej 150-25 cm Ciepły strumień lepiej skierować na głowę z góry pod niewielkim kątem — w ten sposób łuski będą się szybciej domykać. Zakończ suszenie na zimno, aby włosy zachowały naturalne nawilżenie.

Podsumowując można dodać, że zimą samo właściwe mycie nie wystarczy. Aby utrzymać i wzmocnić włosy zimą, należy pić kompleks multiwitaminowy, w skład którego wchodzą witaminy z grupy B, A, C, E, D oraz specjalne ekstrakty roślinne. Zwróć uwagę na Complivit, Solgar, formułę Lady-s i inne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
27 − 8 =