To straszne słowo „demodikoza”. Co to jest i jak się go traktuje?

Dermatolodzy dość często zalecają swoim pacjentom wykonanie badań na nużycę. Co to za choroba i czy należy ją leczyć?

Demodectic mangę to zmiana skóry i sierści z mikroskopijnym roztoczem Démodé folliculorum. Pasożyt ten żyje w przewodach gruczołów łojowych i ujściach mieszków włosowych.

Według statystyk nużycę można znaleźć na skórze co dwudziestej osoby. Ale jego rozpowszechnienie zależy w dużym stopniu od wieku. U dzieci nużyca praktycznie nie występuje, ale im starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo, że na jego skórze występuje nużyca. Według badań u osób powyżej 70 roku życia pasożyt ten występuje w 95-100% przypadków.

Ten roztocz może żyć na skórze zdrowej osoby przez długi czas, nie powodując żadnych szkód. Ale jeśli odporność nosiciela spadnie, a równowaga mikroflory skóry zostanie zaburzona, Démodé nie omieszka z tego skorzystać. Stres, zmęczenie i różne choroby osłabiają naszą obronę, a pasożyt zaczyna atakować.

Jak manifestuje się nużyca?

Aktywną reprodukcję nużeńca można rozpoznać po zaczerwienieniu i swędzeniu, które występują głównie w strefie T twarzy lub wzdłuż linii wzrostu rzęs. Ale te objawy nie zawsze wychodzą na wierzch. Często demodicosis przebiega pod postacią innych chorób skóry. Pogarsza przebieg trądziku, trądziku różowatego, łojotokowego i okołowargowego zapalenia skóry.

Nie sposób dostrzec tego kleszcza gołym okiem. Aby to zbadać, należy wykonać „test szkockiej” lub zeskrobać skórę, a następnie zbadać to pod mikroskopem. Ponadto wielu lekarzy używa obecnie dermatoskopu — elektronicznego „szkła powiększającego”, które umożliwia bardzo szczegółowe oglądanie skóry bez konieczności pobierania jakichkolwiek materiałów do analizy. Ta metoda jest najwygodniejsza, szybka i bezbolesna, ale nie każdy lekarz ma takie urządzenie.

Czy konieczne jest leczenie nużycy?

Jeśli są jakieś objawy skórne, konieczne jest leczenie.

Najpierw musisz udać się do dermatologa. Lekarz przepisze leki, które zabiją kleszcza i pozbawiają go warunków rozmnażania.

Po drugie, należy zrobić wszystko, aby przywrócić normalne mechanizmy obronne organizmu. Oczywiście masz już dość słuchania o tym, że musisz dobrze się odżywiać, wysypiać, dużo chodzić i pożegnać się ze złymi nawykami. Nie powiemy tu nic nowego — trudno jest zmienić styl życia, ale jeśli się uda, efekt będzie dla Ciebie zaskoczeniem.

I wreszcie, po trzecie, musisz unikać ponownej infekcji. W tym celu uważaj na tłustą skórę, regularnie używaj dobrych kosmetyków i nie dotykaj twarzy dłońmi. Démodé jest wszędzie. Nawet krótkie dotknięcie policzka innej osoby lub zabawa z ukochanym psem może doprowadzić do ponownej infekcji.

A także jak najszybciej wyrzuć stare szczotki i gąbki, wypierz wszystkie ubrania i bieliznę, wtedy naprawdę będziesz miał szansę przynajmniej na chwilę pozbyć się Demodexu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
19 + 1 =