Włosy wypadają po porodzie: co robić?

Po urodzeniu dziecka wydaje się, że wszystkie problemy są w tyle. Ale wtedy z matki zaczyna wypadać dużo włosów. Czy to normalne, czy warto się tym martwić, dowiadujemy się z naszego artykułu?

Po 3-4 miesiącach od porodu włosy zaczynają wypadać, a na ich miejscu pojawiają się włosy lub lekki puch. Niektórzy boją się łysienia, a nawet obwiniają za to dziecko i karmienie piersią. Ale nie martw się. Jeśli po porodzie straciłaś do 30% włosów, jest to całkowicie normalne. W ten sposób wpływają hormony i nie jest to związane z mlekiem matki.

Podczas ciąży wytwarzane jest dużo hormonu estrogenu. Świetnie działa na włosy, dzięki czemu stają się grubsze i mocniejsze podczas noszenia dziecka. Po porodzie poziom hormonu wyrównuje się, a włosy podtrzymywane przez estrogen zaczynają wypadać. Ten proces kończy się w ciągu 6-12 miesięcy.

Na głowie mamy około 100–150 tysięcy włosów, a wypadanie 100–150 włosów dziennie jest absolutnie normalne. Ale jeśli nowe włosy nie rosną i pojawiają się łysiny, powinieneś zacząć się martwić.

Co jeszcze może wpłynąć na proces wypadania włosów po porodzie?

  1. Stres i stres emocjonalny. Po porodzie kobiety często są niespokojne, źle śpią, zmartwione. Wpływa to zarówno na zdrowie, jak i urodę. Aby uniknąć wypadania włosów w wyniku stresu, weź środki uspokajające, pij herbatę ziołową i więcej odpoczywaj. Jeśli jednak karmisz piersią, najpierw skonsultuj się z lekarzem.
  2. Anemia. Prowadzi również do obfitego wypadania włosów. Jeśli zostaniesz zdiagnozowany, weź suplementy żelaza. Na wizytę udaj się do terapeuty i nie zapomnij wykonać klinicznego badania krwi.
  3. Awitaminoza to brak witamin i minerałów. Wpływa również na zdrowie. Szczególnie często wynika z chęci szybkiego uzyskania formy, a młode matki zaczynają siedzieć na ścisłej diecie. Ale to nie jest dobre. Aby uniknąć niedoboru witamin, dobrze się odżywiaj, weź specjalne kompleksy witaminowe dla matek karmiących. Nawet jeśli nie karmisz piersią, nadal potrzebujesz witamin i minerałów.
  4. Słabe krążenie w skórze głowy może zakłócać odżywianie włosów. Aby tego uniknąć, masuj miękką szczoteczką lub naturalnym grzebieniem. Kolejny bardzo przydatny i przyjemny aromat w rozczesywaniu z użyciem olejków eterycznych jojoba lub olejku migdałowego, cedrowego i laurowego.
  5. Choroby skóry głowy również prowadzą do łysienia — są to porosty, łuszczyca, egzema i inne. W takim przypadku należy skontaktować się z dermatologiem lub trychologiem i leczyć chorobę podstawową zgodnie z zaleceniami specjalistów.
  6. Choroby układu hormonalnego wpływają również na stan włosów. Zaburzenia hormonalne, podwyższony poziom testosteronu i inne problemy mogą prowadzić do łysienia androgen owego (łysienie). Skontaktuj się z endokrynologiem, a on przepisze niezbędne testy i odpowiednie leczenie.

Jak pomóc osłabionym włosom?

Najpierw dostosuj swoją dietę, pozbądź się złych nawyków, zacznij dobrze się odżywiać, dużo odpoczywaj i dobrze się wyśpij. Na wszelki wypadek udaj się do lekarza i zrób badania krwi. Jeśli wszystko jest w porządku, nie masz się czym martwić. W przeciwnym razie po prostu zostaniesz przepisany na leczenie.

Nie zapominaj, że Twoje włosy wymagają pielęgnacji i pielęgnacji: używaj masek, środków regenerujących, nie używaj barwników z amoniakiem i nadtlenkiem wodoru. Ponadto produkty i narzędzia do stylizacji są dość szkodliwe dla włosów.

Kompleksy witaminowo-mineralne: pomagają w utrzymaniu zdrowych włosów.

Po porodzie włosy mogą wypadać przez około sześć miesięcy. Ale nie martw się ponownie — na pewno odrosną. Jeśli się nimi zajmiesz, będą jeszcze lepsze niż wcześniej. Ale gdy silna utrata nie ustępuje nawet po roku, towarzyszy jej tłusty łojotok, pojawienie się trądziku, rozstanie znacznie się zwiększa, koniecznie skontaktuj się z trychologiem i dermatologiem.

Zadbaj o swoje zdrowie, włosy i mniej się denerwuj!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
28 + 12 =